Návod na instalaci Moodle
Moodle je volně šiřitelný softwarový balíček pro tvorbu výukových systémů a elektronických kurzů na internetu. Umožňuje či podporuje snadnou publikaci studijních materiálů, zakládání diskusních fór, sběr a hodnocení elektronicky odevzdávaných úkolů, tvorbu online testů a řadu dalších činností sloužících pro podporu výuky.
Aplikaci stáhnete zde
Češtinu do oplikace stáhnete zde
Před instalací je potřeba upozornit, že Moodle vyžaduje pro svůj běh hodnotu memory_limit minimálně 70MB, proto je pro něj vhodný tarif Ebola Advanced.
1) Rozbalení souboru
Rozbalte nejprve hlavní instalační soubor Moodle do pracovního adresáře na Vašem pevném disku. Poté najděte adresář lang a rozbalte do něj obsah archivu s češtinou. (Můžete ponechat název složky na cs_utf8)
2) Kopírování souborů
Pomocí FTP klienta zkopírujte obsah pracovního adresáře s instalací Moodle do kořenového adresáře webu (www/ nebo www/moodle, atd.)
3) Vytvoření databáze
Před vlastní instalací Moodle je zapotřebí vytvořit databázi. Tu vytvoříte v administraci v sekci SQL DATABÁZE kliknutím na „Přidání MySQL databáze“ v levém menu. Zvolte název a jako porovnávání nastavte utf8_czech_ci, DB vytvoříte kliknutím na tlačítko "Přidat". Pro příslušnou DB je potřeba ještě „Přidat uživatele SQL", vytvořte uživatele, zvolte si jméno a heslo. Uživatele vytvoříte kliknutím na tlačítko „Přidat".
4) Nastavení verze PHP
V administraci v sekci DALŠÍ NÁSTROJE zvolte možnost „Nastavení
WWW a PHP“ a zde zkontrolujte, jestli je verze PHP 5.3, pokud není
nastavte ji, pro běh tohoto systému je vhodnější. (Změna se projeví do hodiny)
5) Instalace
a) Spuštění instalace
V internetovém prohlížeči si otevřte Vaši doménu či subdoménu kam jste Moodle nakopírovali. Měla by se vám zobrazit podobná stránka:
b) Potvrzení cesty
V této části by mělo stačit kliknout na „Další“ pokud by byl problém se souborem moodledata, upravte cestu v tomto řádku na /home/www/vasedomena.cz/www/tmp/moodledata.
c) Databázový ovladač
Nechte vybraný MySQL Improved (native/mysqli) a klikněte na „Další“
d) Nastavení databáze
Do políčka „Databázový server“ vyplňte adresu kterou máte uvedenou v administraci v sekci SQL DATABÁZE v kolonce „Váš MySQL server“ (mysql.ebola.cz, mysql2.ebola.cz ...) a políčka „Název databáze“, „Uživatel pro připojení k databázi“ a „Heslo k databázi“ vyplňte Vámi určenými hodnotami v bodě 3. K dalšímu kroku pokračujeme kliknutím na „Další“
e) Autorská práva
Nyní si přečtěte si licenční podmínky a potvrďte je kliknutím na tlačítko „Pokračovat“.
f) Kontrola serveru
V této části vidíte co vše podporuje server a dozvíte se jestli na něm Moodle dokáže běžet. Důležité je aby bylo na konci stránky napsáno zeleně „Prostředí Vašeho serveru plní všechny minimální požadavky.“ Pokud tomu tak je, můžete kliknout na tlačítko „Pokračovat“.
g) Kontrola modulů
Zde se dozvíte jaké moduly a činnosti můžete využívat. Pro pokračování stiskněte tlačítko „Upgradovat“. Měla by se vám objevit stránka s úspěšnými upgrady jednotlivých částí. Nyní klikněte na „Pokračovat“ na konci stránky.
h) Instalace
V této části vyplníte login pro administrátora. Zvolte tedy jeho „Uživatelské jméno“ „Nové heslo“ (pozor na podmínky pro toto heslo, znak jiný než číslo nebo písmeno může být například zavináč - @). Dále vyplňte pole „Jméno“ a „Příjmení“ (Toto jméno bude systém Moodle ukazovat po přihlášení). Pro dokončení zadejte „E-mailovou adresu“, „Město/obec“ a „Vyberte zemi“. Nyní je vše potřebné zadáno a můžete kliknout na talčítko „Aktualizovat profil“ na konci stránky.
Poslední částí instalace je vyplnění základního popisu a názvu stránky. Dále zde můžete povolit ostatním uživatelům se registrovat, což se ale nedoporučuje. Klikněte na tlačítko „Uložit změny“ a tímto instalaci dokončíte. Nyní jste přihlášeni v administraci Moodle a můžete začít vyučovat.