eBola.cz kvalitní webhosting

podpora a nápověda

  • Podpora a nápověda
  • Partnerský program
  • Webmail
  • Administrace hostingu

Neváhejte se nás zeptat

Kontrolní kód:

Návod na instalaci MediaWiki


MediaWiki je profesionálním wiki systémem původně vytvořeným pro potřeby webové encyklopedie Wikipedia. Je navržena pro práci s velkým množstvím uživatelů a stránek bez omezení výkonu a funkčnosti. Oblíbenost této wiki spočívá právě v její nepřekonané výkonnosti stejně jako v propracované struktuře stránek. Rychle a jednoduše v ní vytvoříte vaši dokumentac téměř k čemukoli.

Aplikaci včetně češtiny stáhnete zde (soubor *.tar.gz rozbalíte pomocí aplikace TotalCommander, nebo 7-zip)


1) Rozbalení souboru

Rozbalte nejprve hlavní instalační soubor MediaWiki do pracovního adresáře na Vašem pevném disku.

2) Kopírování souborů

Pomocí FTP klienta zkopírujte obsah pracovního adresáře s instalací MediaWiki do kořenového adresáře webu (www/ nebo www/cms, atd.)

3) Vytvoření databáze

Před vlastní instalací MediaWiki je zapotřebí  vytvořit databázi. Tu vytvoříte v administraci v sekci SQL DATABÁZE kliknutím na „Přidání MySQL databáze“ v levém menu. Zvolte název a  jako porovnávání nastavte utf8_czech_ci, DB vytvoříte kliknutím na tlačítko "Přidat". Pro příslušnou DB je potřeba ještě „Přidat uživatele SQL", vytvořte uživatele, zvolte si jméno a heslo. Uživatele vytvoříte kliknutím na tlačítko „Přidat".

4) Instalace

V internetovém prohlížeči si otevřte Vaši doménu či subdoménu kam jste CMS Made Simple nakopírovali. Měla by se vám zobrazit podobná stránka:

instalace MediaWiki 

Klikněte na „set up the wiki“ a zobrazí se vám stránka kterou si v několika krocích rozebereme.


a) Kontrola prostředí (Cheking environment...)

V této části se dozvíte na čem MediaWiki běží a případně kvůli čemu nelze na server nainstalovat. Instalace probíhala na základním balíku Ebola Basic, která má nastavenu hodnotu memory_limit na 40MB a MediaWiki doporučuje tuto hodnotu navýšit na 50MB, proto je vhodné ji instalovat na Ebola Advanced a vyšší. Duležíté je, aby na konci této části byla zpráva psaná zeleně: „Environment checked. You can install MediaWiki“

Instalace MediaWiki

b) Nastavení stránky (Site config)

Do políčka „Wiki name“ vyplňte název vaší wiki (nesmí obsahovat znak #), do contact e-mail napište svůj email, „Language“ zvolte „cs-Česky“. Dále vyplňte „Admin user name“ (jméno administrátora) a „password“ (heslo). Ostatní možnosti není třeba měnit a můžete je nechat tak jak jsou předem nastaveny.

Instalace MediaWiki

c) Nastavení a možnosti e-mailu (E-mail ...)

V této části nemusíte nic měnit a můžete přejít na další.

d) Nastavení databáze (Database config)

Do políčka „Database host“ vyplňte adresu kterou máte uvedenou v administraci v sekci SQL DATABÁZE v kolonce „Váš MySQL server“ (mysql.ebola.cz, mysql2.ebola.cz ...) a políčka „Database name“ (Název databáze), „DB username“ (jméno uživatele), „DB password“ (Heslo k databázi) a „DB password confirm“ (Ověření hesla k databázi) vyplňte Vámi určenými hodnotami v bodě 3. Pole „Database table prefix“ vyplňte například na mw_.

Instalace MediaWiki

Nyní můžete kliknout na tlačítko „Install MediaWiki“ na konci stránky

e) Dokončení instalace

Na následující stránce byste měli vidět zeleně napsáno „Installation successful“. Přes ftp si stáhněte soubor LocalSettings ze složky config a poté ho nahrajte zpět na server do kořenového adresáře. Pak můžete kliknout na modře napsáno „this link“ a můžete se přihlásit a začít upravovat svou wiki.

Instalace MediaWiki 


Podobné příspěvky