eBola.cz kvalitní webhosting

podpora a nápověda

  • Podpora a nápověda
  • Partnerský program
  • Webmail
  • Administrace hostingu

Neváhejte se nás zeptat

Kontrolní kód:

Návod na instalaci Drupalu


Drupal je populární systém pro správu obsahu (Content Management System - CMS). Snadná rozšiřitelnost pomocí modulů a mnoho možností, které poskytuje, z Drupalu dělá jeden z nejlepších redakčních systému.
Program ke stažení, včetně češtiny, naleznete na stránkách http://www.drupal.cz/ke-stazeni.

Diskusní fórum v případě problémů s Drupalem:  http://www.drupal.cz/forum


 1) Rozbalení souborů

Rozbalte nejprve hlavní instalační soubor Drupalu do pracovního adresáře na Vašem pevném disku. Do stejného adresáře také rozbalte soubor s českou lokalizací.

2)Úprava .htaccess

Nejprve si v administraci eBola.cz si povolte používání souborů .htaccess, povolení souborů .htaccess bude aktivní do hodiny od nastavení (viz návod http://podpora.ebola.cz/article.php?id=035 ). Poté upravte soubor .htaccess, který se nachází přímo v kořenovém adresáři instalace Drupalu. Otevřete si soubor v libovolném textovém editoru (doporučujeme PSPAD) a smažte řádky obsahující direktivu Options. Uvedené řádky ze souboru vymažte nebo je zakomentujte vložením znaku # na začátek daného řádku. Viz: http://podpora.ebola.cz/article.php?id=042

3) Kopie souboru default.settings.php

V pracovním adresáři s instalací Drupalu přejděte do podadresáře sites/default/ a vytvořte kopii souboru s názvem settings.php ze souboru default.settings.php.

4) Kopírování souborů

Pomocí FTP klienta zkopírujte obsah pracovního adresáře s instalací Drupalu do kořenového adresáře webu (www/ nebo www/drupal, atd.)

5) Vytvoření databáze

Před vlastní instalací Drupalu je zapotřebí  vytvořit databázi. Tu vytvoříte v administraci v sekci SQL DATABÁZE. Zvolte název a  jako porovnávání nastavte utf8_czech_ci, DB vytvoříte kliknutím na tlačítko "Přidat". Pro příslušnou DB je potřeba ještě "Přidat uživatele SQL", vytvořte uživatele, zvolte si jméno a heslo. Uživatele vytvoříte kliknutím na tlačítko "Přidat".

6) Vypnutí parametru register_globals (standardně je vypnutý)

Pro správný chod Drupalu je potřeba v administraci webhostingu vypnout parametr "register_globals" Administrace/Další nástroje/Nastavení WWW a PHP/Nastavení PHP. (Změna se projeví do hodiny)

7) Instalace

a) výběr jazyka

Zadejte do internetového prohlížeče adresu webu, kam jste nakopírovali soubory s instalací Drupalu (http://vasedomena.cz/drupal). V úvodní obrazovce zvolte češtinu a klikněte na "Select language".


 

b) nastavení databáze

Vyplňte políčka "Typ databáze", "Název databáze", "Uživatelské jméno k databázi" a "Heslo k databázi" (viz bod 5). Dále rozklikněte položku "Pokročilé volby" a do políčka "Adresa serveru databáze" vyplňte adresu  kterou máte uvedenou v administraci v sekci SQL DATABÁZE v kolonce "Váš MySQL server“ (mysql.ebola.cz, mysql2.ebola.cz ...). Pokračujte kliknutím na "Uložit a pokračovat".

V některých případech kdy uděláte chybu a DB se nepodaří připojit je potřeba připojit se pomocí MYSQL administrace do DB a ručně smazat tabulky, které tam zůstaly po nezdařené instalaci. Taktež na ftp nakopírujte "čisté" soubory default.settings.php a settings.php z pracovního adresáře sites/default/.

c) nastavení webu

Vyplňte následující políčka: "Název webu", "E-mailová adresa webu", "Uživatelské jméno", "E-mailové adresa" a "Heslo". Zkontrolujte časovou zónu, povolte "Čisté URL" a pokud chcete, aby vás Drupal upozorňoval na nové aktualizace, zaškrtněte "Automaticky kontrolovat aktualizace". Pokračujte kliknutím na "Uložit a pokračovat".

d) instalace je kompletní

Pokud jste vše vyplnili a nastavili v pořádku, dostane se Vám blahopřání k úspěšné instalaci. Pokračujte kliknutím na Váš nový redakční systém Drupal.

 

 

 


Podobné příspěvky